Saç Ekimi Tarihçesi

Mikromotor Fueilk olarak 1940 lı yıllarda Japon dermatoloji uzmanı Dr. Okuda tarafından gerçekleştirilmiştir.Fakat Dr. Okuda 2. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybetmiş saç ekimi konusundaki bilimsel yayınları yıllar sonra keşfedilmiştir.

1970’li yıllarda Amerikalı dermatolog Dr. Orentreich saç ekimi işleminin kurallarını yayınlamış ve 1998 yılında Amerikalı dermatolog Dr.Benstain folliküler ünite nakli ile tamamen doğal saç ekiminin yapılabileceğinin temellerini anlatan bilimsel makalesini yayınlamıştır.2002 yılından itibaren ise FUE denilen saçların birer birer alındığı yeni bir saç ekimi metodu tanımlanmış, 2005 yılında bu yöntem için kimlerin uygun olduğu ve sınırları netleşmiştir.
Günümüze kadar geçen bu süreçte teknoloji ve tecrübelerinde artması ile saç ekimi nerdeyse gelebileceği en doğal görünüm başarı ile gerçekleştirilebilmektedir.Fue yöntemi Saç tellerinin ense üstünden iki kulak arasından micro-motor ile tek tek alınması ile yapılan izsiz bir yöntemdir.

Bu devrimci saç nakil yönteminin çok faydaları vardır. Bunların arasında tamamı ile doğal sonuçlar, çok az kanama, görünür bir yara izinin oluşmaması,hasta için kısa iyileşme süreci gibi.Çıkarılan greftler ayrı ayrı bir’li iki’li hale getirilerek kişinin kendi saç yönlerinde olduğu gibi en doğal olacak şekilde kanal açılarak ekilir. Burada ekibinin başarısı çok önemlidir.
Saç çizgilerini yerleştirmenin hesabını yapmak için Leonardo Da Vinci’nin formülünü kullanırız. Formül şudur:Kaşlardan çeneye kadar olan mesafenin yarısı, kaşların üstünden bu yarı mesafedir. Böylece her hasta farklı görünüşe sahiptir.Bu da doğallık bakımından hastalarımıza farklı bir özellik verir.
Amaç sadece Saç köklerini nakil etmek değil,Olması gereken gerçek doğal görünümdeki yeni saçlardır.